Medicinistii calatori

Olympique Lyonnais pe Stade de Gerland

Sunt foarte emotionat si foarte bucuros ca astazi am facut parte din cei 40.000 de Lyonezi care au sustinut echipa locala, celebra Olympique Lyonnais ( pe romaneste Olympique Lyon ). Doar ce am m-am intors acasa de pe Stade de Gerland. Mi-am spus ca merita sa scriu ceva despre meciul de azi, nu pentru a face o recenzie sportiva, ci pentru a avea o amintire din aceasta zi si pentru a va povesti mai multe despre OL, despre iubirea lyonezilor pentru OL si lupta pentru titlul din acest an.

dowaaanload

Eu si Andreea vroiam de ceva vreme sa luam bilete la un meci de al lui OL. Niciodata nu ne-am mobilizat, nici banii nu ne-au dat pe afara si am tot amanat momentul. Din fericire pentru mine, Traian, si din nefericire pentru Andreea care nu era in Lyon, ci in Romania, acum cateva zile, un baiat pune un anunt pe net ca vinde un bilet la meciul de Sambata. Am fost pe faza, am convenit la 10 euro biletul, el daduse 13 euro, dar vroia sa scape de el repede. Biletul era in Peluza Galeriei ( ei ii zic zona zgomotoasa ). Toata saptamana am fost cumva emotionat. Stiam ca va fi atmosfera si ca stadionul va fi plin. In general, stadionul e plin la meciurile lui OL.

20150321_175612

21 Martie 2015, Olympique Lyonnais a jucat cu Nisa. Nisa cea de pe Coasta de Azur. In timp ce OL era pe locul 2, la un punct in spatele lui PSG, dar care jucase deja etapa aceasta, Nisa se temea de retrogradare. Un meci important pentru ambele echipe. Dar pana sa va zic cine a castigat, asta daca nu ati aflat deja, am sa vorbesc despre vremea oribila de afara. Meciul a inceput la ora 16, dar de pe la ora 12 a inceput sa ploua marunt. De toamna. O vreme de “merde”. “Putain” ar spune francezul. Ma uitam pe geamul de la camin si nu stiam daca sa ma duc sau nu. Dar putain, cum sa pierd banii. Si m-am uitat pe net repede sa vad daca tribunele sunt acoperite. Tribunele erau acoperite, asa ca nimic nu imi mai statea in cale. Decat piciorul drept la care m-am accidentat acum cateva zile si nu prea pot sa il folosesc. Pentru curiosi, am un “tennis leg” sau o dezinsertie mio-aponevrotica a gastrocnemianului medial. Nu prea pot sa pasesc cum trebuie si e destul de incomod. Destul de dureros in primele 72 ore. Acum mi a mai trecut.

20150321_155249

Mergeam grabiti spre Stadion.

Tennis legu’ asta, nu m-a impiedicat sa topai grabit spre stadion pentru ca ajunsesem cam tarziu si nu vroiam sa pierd inceputul. Atat de entuziast eram. Inca de cum am ajuns in zona stadionului Stade de Gerland, am simtit emotia. Nu sunt eu mare fan fotbal, ma uit, stiu cine cu cine se bate pentru titlul si cam atat. Dar emotia oamenilor care se aduna la o intrecere sportiva nu are cum sa nu te impresioneze si sa nu te apuci sa canti impreuna cu cei din galerie.

20150321_155649

Mi-am gasit loc ( nu prea respecta nimeni locurile de pe bilet ) si a inceput meciul. Coregrafia trebuie sa fii fost frumoasa, eu nu am putut sa o vad pentru ca eram sub ea. O voi vedea la stiri probabil. Distractiv a fost ca la pauza, toti au inceput sa arunce unii in altii cu hartiile folosite la coregrafie. 15 minute de pauza in care hartii facute ghem zburau in toate directiile.

Cantecele galeriei au fost foarte frumoase. La un moment dat au inceput sa strige Elisabeta, Elisabeta. Ma gandeam cine este Elisabeta. Intreb pe cel de langa mine, imi spune ca asa sunt porecliti cei din Nisa.Pe partea de repertoriu, sunt cam aceleasi cantece ca si la noi, numai ca adaptate. Merita spus ca ei in loc sa zica: “cine nu sare, ori e gabor ori e prost de moare”, ei spun ceva de genul:” cine nu sare, nu e lyonez”. Cam aceleasi fluieraturi, aceleasi suparari cand nu se da rosu la echipa adversa sau penalty pentru OL. Oamenii sunt la fel peste tot, aceleasi nevoi, aceleasi placeri, aceleasi probleme. Ca sa nu zic ca exista si clasicii “hai sa plecam mai repede ca sa nu prindem aglomeratie”. Doamne cat urasc treaba asta. Ai venit la meci, ai stat cat ai stat, stai pana la capat. Mai ales cand se joaca la limita si se cauta golul.

Stade de Gerland este un stadion vechi de prin anii ’50, iar acesta este ultimul an in care gazduieste pe OL. Sezonul viitor, OL se va muta pe o noua arena care va gazdui meciurile din grupe, un sfert de finala si o semifinala a Campionatului European din Franta din 2016. Asa ca pot spune ca am fost la unul din ultimele meciuri ale lui OL pe Stade de Gerland. Stadion unde a jucat Steaua, unde a batut Astra Giurgiu. Multa istorie s-a petrecut aici. In fine, este stadionul unde OL a castigat 7 titluri la rand.

decines-veut-sa-part-du-gateau-pour-le-grand-stade-de-l-ol-grand-stade-ol-nuit-600,95037

Asa se vrea Noul Stadion. Futurist

In final, sa zic si despre meci. OL a luat bataie, a luat bataie pe merit, nu au stiut sa bage mingea in poarta. Nisa a batut cu 2-1 si a marcat golul victoriei cu un om in minus. Au avut si un gol anulat in prima repriza la 1-0 pentru ei. Pauza a venit, cei de la OL au tras tare si au obtinut un penalty si eliminare. Au inscris, dar apoi nu au mai reusit sa faca nimic. Isi bateau joc de ocazii. Celebra expresie “ocaziile se platesc” are efect si in Franta, asa ca in minutul 86, Nisa primeste un penalty si inscrie. OL primeste apoi 6 minute de prelungire, dar tot nu reuseste sa faca nimic, asa ca plecam dezamagiti de la stadion. Macar de ar fi fost frumos afara, dar ploaia nu contenea si ne facea la toti dupa-amiaza mai frumoasa.20150321_175308

Lupta pentru titlul din Franta ramane deschisa. Un singur punct desparte pe PSG de OL, iar Olympique Marsilia va fi la inca un punct in spate daca va reusi sa castige meciul din aceasta etapa.

Mi ar fi placut sa castige Olympique Lyonnais acest meci. Ar fi fost frumos pentru mine. Dar nu imi pare rau nici asa. Sunt bucuros ca am luat parte la meci, am cantat, am sarit ( dar mai putin caci ma doare piciorul ), am strigat, i-am criticat pe jucatori in limba noastra dulce si frumoasa. Cum spunea si Dem Radulescu in B.D. : Noi romanii avem niste injuraturi “tres jolie”.

Sper ca v-a placut povestea mea de la meci, iar daca aveti prieteni care sunt fani Olympique Lyonnais, dati-le si lor articolul.